اکبر رحیمی فرد پنجشنبه 12 اسفند 1395 ساعت 13 و 12 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
پودر لاجورد چیست؟
سنگ لاجورد چیست؟
مخلوط رنگ پلاستیک و پودر لاجورد:

سنگ لاجورد چیست؟

لاژورد یا لاجوَرد (به لاتین: Lapis lazuli) سنگ آبی رنگی است که ترکیب شیمیایی آن شامل فسفات آب‌دار طبیعی آلومینیوم، آهن، منیزیم و کلسیم می باشد. و یا به عبارت دیگر ترکیبی از لازورایت، کلسایت، پایرایت و دایپوسیت می باشد. این سنگ به خاطر سختی و رنگ آبی خوش‌رنگ موسوم به لاجوردی اش در جواهرسازی به عنوان نگین به کار می‌رود.

به آن لازورد و لاژورد نیز گفته شده‌است. این سنگ در افغانستان به میزان وسیع استخراج می‌شود. زیور سازی و سورت بندی این سنگ در پاکستان،هندوستان و قسماٌ در افغانستان و ایران و سویس صورت گرفته سپس بخارج صادر می‌گردد.

سنگ لاجورد علاوه بر زیورآلات تولیدات دیگری از قبیل مجسمه و بت، مُهرۀ شطرنج و غیره نیز دارد.

کاربرد پودر لاجورد در نقاشی ساختمان؟
 پودر لاجورد در نقاشی ساختمان  نقش کار بردی درآماده سازی رنگ پلاستیک دارد. بدین صورت که در 90درصد موارد رنگ پلاستیک با پودر لاجورد مخلوط میشود تا هم رنگ آبی بسیار کمرنگ به خود بگیرد و هم پوشش بهتری داشته باشد
روش مخلوط  کردن پودر لاجورد و رنگ پلاستیک:
برای اینکار ابتدا پودر لاجورد را در یک بطری ریخته  و به ان یک لیتر آب اضافه میکنیم سپس درب بطری را محکم بسته و با تکان های متعدد  وسریع پدر را درون اب حل میکنیم این کاررا تا زمانی انجام میدهیم که مطمین شویم رنگدانه ای در درون بطری نمانده و تماما محلول شده است.
سپس محتوی را به مقدار دلخواه برروی رنگ میریزیم و کامل مخلوط میکنیم.
ازین روش میتوانیم برای مخلو ط کردن این پودر ورنگ روغنی مات هم استفاده کنیم منتهی به جای آب از تینر رقیق کننده استفاده میکنیم.

نقاشی ساختمان الماس غرب با مدیریت رحیمی فرد09198137786